Projekty budżetu obywatelskiego w Komorowicach

17 października 2016 2660

W piątek 21 października rozpocznie się głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego. Prezentujemy projekty osiedlowe oraz ogólnomiejskie z terenu Komorowic Śląskich i Krakowskich.

Jeden z pomysłów to przedłużenie ścieżki rowerowej na wale rzeki Białej • fot. komorowice.pl


Projekt ogólnomiejski - ścieżka na wale rzeki Białej

Na terenie Komorowic zgłoszono tylko jeden projekt ogólnomiejski. Wniosek dotyczy budowy przedłużenia ścieżki sportowo-rekreacyjnej wzdłuż rzeki Białej w Komorowicach Śląskich. W
ramach projektu ma zostać zrealizowany ciąg pieszy wraz ze ścieżką rowerową -
długość ok. 1200 mb. Ścieżka zlokalizowana na wałach rzeki Białej jako przedłużenie
istniejącej ścieżki wzdłuż ul. Grażyńskiego. Początek ścieżki rozpoczyna się przy moście na rzece Białej, skrzyżowanie ulicy Mazańcowickiej z ulicą Grażyńskiego i kończy się przy ul. Chochołowskiej zgodnie z załączonym materiałem graficznym. Szacunkowy koszt projektu to 500 tys. złotych.



Projekt osiedlowy - Komorowice Śląskie

Podobnie jak w minionej edycji budżetu obywatelskiego w Komorowicach Śląskich nie będzie głosowania na projekty, gdyż do ratusza wpłynął tylko jeden wniosek. Po pozytywnej weryfikacji projektu został automatycznie przekazany do realizacji.

Projekt zakłada remont sali bankietowej OSP Komorowice Śląskie: wymiana instalacji elektrycznej, wykonanie instalacji wentylacji, wykonanie sufitu podwieszanego, prace malarskie, wykonanie nowej posadzki, zakup wyposażenia wystroju wnętrza.

Sala służy mieszkańcom Komorowic Śląskich jako miejsce prowadzenia: spotkań z mieszkańcami, organizacji przyjęć, szkoleń strażaków, zebrań Rady Osiedla. Ostatni remont był przeprowadzany końcem lat 70.

fot. komorowice.pl


Projekty osiedlowe - Komorowice Krakowskie

W Komorowicach Krakowskich rywalizują ze sobą cztery projekty:

  • Zielony kącik do kreatywnej zabawy - zagospodarowanie mało wykorzystanej powierzchni przy Przedszkolu nr 40 w celu uatrakcyjnienia zabaw i rozwoju ruchowego dzieci w przedszkolu.

W projekcie opisane miejsce mogłoby się stać doskonałą przestrzenią dla zabaw oraz rozwoju ruchowego dla dzieci na świeżym powietrzu. Znalazłby się tam tablice edukacyjne, zamykana piaskownica, ścianka wspinaczkowa, nowe ławeczki, nawierzchnia wylana z bezpiecznych granulatów oraz na jednej ścianie markizy, które chroniłby dzieci od słońca. Ściany w środku zostałyby pomalowane przez uczniów szkoły plastycznej. Wartość projektu 45 tys. złotych.

  • Ratując Wasze Życie - Ochotnicza Straż Pożarna Komorowice Krakowskie

Projekt dotyczy zakupu sprzętu pomocniczego niezbędnego w pracy strażaków. Defibrylator to urządzenie ratujące życie, wspomagające strażaków w akcjach ratowniczych. Ekstremalna kamera termowizyjna to sprzęt potrzebny do obrazowania wnętrza kominów, umożliwia natychmiastowe wykrycie źródła zagrożenia pożarowego. Detektor 4-gazowy przyda się szczególnie w sezonie jesienno-zimowym do wykrywania ulatniającego się tlenku węgla i innych gazów. Odciąg spalinowy to przyrząd, który w czasach szczególnej troski o środowisko będzie ograniczał emisję spalin z garaży strażackich. Realizacja wspólnego projektu poprawi jakość usług druhów z OSP, będzie służyć przez wiele lat nie tylko mieszkańcom naszej dzielnicy, ale i okolic. Wartość projektu - 40 tys. złotych.

  • "Biblioteka wita młodego czytelnika" - czyli rzecz o tym, dlaczego warto w Książnicy Beskidzkiej - Filii Komorowice, urządzić kącik dla juniorów i wyposażyć go w najnowszą literaturę

Projekt dotyczy wyposażenia kącika dla dzieci i młodzieży zwanego "Misioteka" w meble i sprzęt multimedialny oraz zakupu starannie dobranej literatury dla najmłodszych czytelników, bo "czym skorupka za młodu nasiąknie...". Wartość projektu - 35 tys. złotych.

  • Multimedialne Centrum Edukacyjne dla Komorowic Krakowskich

"Multimedialne Centrum Edukacyjne dla Komorowic Krakowskich" to projekt, który docelowo ma podnieść możliwości edukacyjne osiedla w zakresie informatyki. Projekt obejmować będzie stworzenie nowoczesnej klasopracowni informatycznej na terenie Szkoły Podstawowej nr 29 im. Janusza Korczaka, wyposażonej w nowy sprzęt komputerowy, zestawy robotów i pomoce dydaktyczne. Projekt zakłada przeprowadzenie darmowych zajęć i warsztatów: 145 godzin lekcyjnych ciekawych i ekscytujących zajęć z wykorzystaniem robotów i nowoczesnych technik edukacyjnych dla dzieci; 20 godzin zajęć wprowadzających w cyfrowy świat dla osób dorosłych i seniorów; 20 godzin zajęć warsztatowych dla nauczycieli, celem stałego podniesienia jakości kształcenia w dziedzinie informatyki. Wartość projektu 74,250 tys. złotych.

Głosowanie na projektu budżetu obywatelskiego rozpocznie się 21 października. Szczegóły na stronie www.obywatelskibb.pl.
admin

Komentarze